Ile lamp zamontować w ogrodzie?

Posiadanie ogrodu to nie tylko czerpanie przyjemności z przebywania na świeżym powietrzu, ale również sporo obowiązków związanych z utrzymaniem ładnego trawnika, drzew i kwiatów. Jednak  jak uporamy się z tą mniej przyjemną częścią obowiązków to zawsze nadchodzi przyjemny czas zadowolenia z efektów własnej pracy i podziwiania naszego dzieła. Aby nasz ogród prezentował się pięknie nie tylko za dnia warto zamontować odpowiednie oświetlenie.

Jakie lampy wybrać do oświetlenia ogrodu?

I tutaj pojawia się wiele wątpliwości, jakie lampy wybrać, jaką barwę światła, ile lamp zamontować i jakiej wysokości? Żeby znaleźć odpowiedź, trzeba wiedzieć jakie efekty chcemy osiągnąć. Czy chcemy podświetlać rośliny, oczka wodne czy oświetlamy tylko część trawnika, z której będziemy korzystać podczas spotkać przy grillu lub innej aktywności. Jeśli chodzi o rośliny to standardowo do ich podświetlania najczęściej stosuje się lampy z reflektorem kierunkowym, ponieważ wiązka światła świeci na konkretną roślinę, podbija jej kolory co może dać ciekawe efekty wizualne. Jeśli jednak bardziej zależy nam na funkcjonalności terenu po zmroku warto zastosować zwykłe stojące lampy ogrodowe. Można je zamontować dookoła trawnika oraz wzdłuż ścieżek.

Ile lamp zamontować w ogrodzie?

Ilość lamp ogrodowych będzie zależna od wielkości ogrodu, ale również od wysokości lamp i mocy źródeł światła jakie będziemy chcieli zastosować. Im wyższa lampa i mocniejsze źródło światła tym większą powierzchnię oświetli co w konsekwencji zmniejsza potrzebną ich ilość, ale może powodować, że światło będzie zaglądać do domu. Dlatego klienci najczęściej decydują się na lampy o wysokości do 2 m.

Oto kilka symulacji oświetlenia ogrodu o powierzchni 20x25 m lampami o wysokościach od 1,2 m do 3m, aby zobrazować różnicę w doświetleniu terenu.

  

   

 

Jak widać na załączonej symulacji, lampy można dobierać w różny sposób. Każdy z nich oświetli ogród o takiej powierzchni, ale najlepiej doświetlony jest lampami o wysokości 2m. Nie zawsze jednak jest taka potrzeba, aby teren był oświetlony równomiernie od brzegu do brzegu, bo np. nie jest to część rekreacyjna często użytkowana przez domowników, a zależy nam jedynie na małej ilości światła, aby tylko w razie potrzeby przejść bezpiecznie przez tą przestrzeń lub podświetlić samą roślinność. Warto jednak zdecydować ile lamp będziemy potrzebować i jak je rozmieścić wcześniej, żeby odpowiednio rozmieścić kable zasilające.

 

 

Każda przestrzeń wymaga indywidualnego podejścia, wypunktowania roli jakie ma spełniać oraz stworzenia planu. To wszystko ułatwi pracę i sprawi, że efekt końcowy będzie spełnieniem nie tylko założeń, ale i marzeń oraz zachwyci gości.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl